Flotte bladplanter av rhododendron

Min interesse for rhododendron er ganske fersk,..egentlig bare ett år gammel, så jeg har fortsatt masse å lære og erfaringer å gjøre.

Men altså, jeg har falt pladask for rhododendron med vakkert bladverk, og hva som er vakkert bladverk er jo subjektivt.

Jeg oppfatter at det er stor interesse for storbladete rhododendron. De tiltaler meg ikke så veldig,..men derimot planter med fine skudd, fløyelsaktig indument i ulike farger, runde blader, tynne blader,…finner jeg så appelerende.

Dette er et område det ikke fokuseres mye på, merker jeg. Det er vanskelig å finne ut hvordan en rhododendron ser ut når den ikke er i blomstring.

Jeg skal legge ut de vakre særtrekkene jeg liker på plantene mine etterhvert.

Foreløpig er min vakreste bladplante yakushimanum Koichiro Wada,…men Bureavii, Edelweis og Schneekissen er også vakre. Med fløyelsaktig indument under bladene og belegg (toment) oppå bladene. Også yakushimanum Mist Maiden overrasket positivt i bladverket. Cinnabarinum har nydelige runde blader.


Bouvarii, Schneekissen, Mist Maiden og Cinnabarinum

Rosa rhododendronbed – Helene-beddet

I fjor etablerte jeg et nydelig rhododendron-bed rundt tre vakre japanlønn. Rhododendronblomstene er epleblomstaktige, de starter gjerne i rosa og toner over mot hvitt. I tillegg er det mange som er kjent som vakre bladplanter, altså at plantene er vakre uten blomster. Bedet heter Helene-beddet, etter Helene som elsker rosa.

Jeg har flyttet litt på planter nå i vår. For å holde oversikt, vil jeg forsøke å beskrive hvilken rhododendron som står hvor:

Begynner bakfra og går fra venstre til høyre, rad for rad:

  • Silberwolke – knopper- plantet sept.24 (30-40 cm apr.25:40cm)
  • Dreamland – 2 stk – plantet okt. 24 (30-40cm apr.25:40cm
  • Kalinka – kjøpt sept.24, flyttet hit mars 25 (20cm)
  • Fantastika – plantet juni 24 (30cm apr.25:35cm)
  • Percy Wiseman – knopper – plantet juni 24 (40cm apr.25:55cm)
  • Bouvarii – mars 25 (18 cm)
  • Smirnowii x Yaki – april 25 (10cm)
  • Protoides – april 25 (5cm)
  • Makiyak – april 25 (10 cm)
  • Bouvarii – kjøpt sept.24, flyttet hit mars 25 (25cm)
  • Koichiro Wada – knopper – april 25 (30-40 cm)
  • Mist Maiden – plantet mars 25 (15 cm)
  • Schneekissen – plantet mars 25 (15 cm)
  • Sid’s Blue – 3 stk – april 25 (10 cm)
  • Koichiro Wada – plantet juni 24 (20cm)
  • Edelweis – plantet juni 24 (30 cm)


30. mars 2025- bedet er ferdig utvidet.