Jeg har kjøpt frø som inneholder noen av de fineste Rhododendronene jeg vet om: Yuefengense, Orbiculare, Williamsianum og Souliei.
Yuefengense har jeg i hagen som et kryss: Yuefengense og Wardii, men jeg tror den ser ut som en ren Yuefengense. Den er aldeles nydelig både i hvitrosa blomst og i de runde bladene.

Orbiculare ser nydelig ut med runde blader. Blomstene er ensfargede sterkt rosa. Har bestilt småplante av denne.
Souliei ligner Wardii men har hvitrosa grasiøse nydelige blomster.
Williamsianum har også runde hjerteformede blader som tiltaler meg. Og en nydelig kobberfarget tilvekst. Denne har jeg også i bestilling.
Frøene: sorter og kryss
- Rhododendron yuefengense
- Rhododendron yuefengense x «Lem’s Monarch» (som jeg har: store rosa blomster)
- Rhododendron yuefengense x «Spatlese»
- Rhododendron orbiculare x platypodum (som ligner en mer opprett yuefengense)
- Rhododendron orbiculare x souliei
- Rhododendron souliei
- Rhododendron (yaku x citriniflorum) X (williamsianum x citriniflorum)
Jeg tenker å bredså hver «sort» i hvert sitt plantebrett med sur ugjødslet torv når grønnsaker går ut av huset og brettene blir ledige i mai. De skal stå lyst (kunstig lys 17-18 timer) med jevn temperatur (18-20 grader) og bruker lang tid på å spire, 3-4 uker. Jeg er ikke flink til å være tålmodig nok, men skal gjøre et forsøk.